12th Mart 2012

Kimya’da Geçiş Metalleri 1B Grubu

Genel |

GEÇİŞ METALLERİ 1B GRUBU VE ÖZELLİKLERİ

Kimya’da dört tane B grubu elementleri mevcuttur. Bunlar geçiş metalleri olarak da anılır. Bazı kimyacılar ağır metal tabirini de kullanırlar. Bu metaller ısıyı çok iyi iletirler. Ayrıca yapı olarak da çok serttirler. Sert oldukları için yapı malzemesi olarak sıklıkla kullanılırlar. Altın ve gümüşten çok çeşitli takılar yapılmaktadır. Altının gümüşe göre değeri kat kat daha yüksektir. Günümüzde ise altın fiyatları çok artmıştır.

GEÇİŞ METALLERİ

Bu grup, lantanidler ve aktinidlere ek olarak, tüm B grubu   elementlerini kapsar.

Geçiş   metalleri, esas olarak sertlikleri, yüksek yoğunlukları, iyi ısı   iletkenlikleri ve yüksek erime-kaynama sıcaklıklarıyla tanınırlar. Özellikle   sertlikleri nedeniyle, saf halde ya da alaşım halinde yapı malzemesi olarak   kullanılırlar.

Geçiş   elementlerinin hepsi, elektron dizilimlerinde, en dışta her zaman d   orbitalinde elektron taşırlar. Tepkimelere giren elektronlar da, d   orbitalindeki elektronlardır.

Geçiş   metalleri sıklıkla birden fazla yükseltgenme basamağına sahiptir. Çoğu, asit   çözeltilerinde hidrojenle yer değiştirecek kadar elektropozitiftir. İyonları   renkli olduğu için, analizlerde kolay ayırt edilirler.

Rutherfordiyum ve sonrasındaki   elementler, transaktinidler olarak da bilinirler.

Transaktinidler

Aktinidleri takip eden elementlere bu ad verilir. Uranyumdan daha büyük olan   bu elementler, yalnızca nükleer reaktörlerde ya da parçacık hızlandırıcılarda   elde edilebilirler. Geçiş elementlerinin bir alt bölümüdürler. Metaller ya da   ametaller arasındaki yerleri, kesin olarak belirlenememiştir.

BAKIR
(CUPRUM)

Simgesi: Cu
Grubu: 1B (Geçiş elementi)
Atom   numarası: 29
Bağıl   atom kütlesi: 63,546
Oda   sıcaklığında: Katı
Erime   noktası: 1084,6°C
Kaynama   noktası: 2567°C
Yoğunluğu: 8,96 g/cc
Keşfi: Bilinmiyor
Atom   çapı: 1,57 Å
Elektronegatifliği: 1,9
Elektron   dizilimi: 1s22s2p63s2p6d104s1
Yükseltgenme   basamağı (sayısı): 2, 1
Radyoizotopları: Yok

 

GÜMÜŞ
(ARGENTUM)

Simgesi: Ag
Grubu: 1B (Geçiş elementi)
Atom   numarası: 47
Bağıl   atom kütlesi: 107,8682
Oda   sıcaklığında: Katı
Erime   noktası: 961°C
Kaynama   noktası: 2163°C
Yoğunluğu: 10,5 g/cc
Keşfi: Bilinmiyor
Atom   çapı: 1,75 Å
Elektronegatifliği: 1,93
Elektron   dizilimi: 1s22s2p63s2p6d104s2p6d105s1
Yükseltgenme   basamağı (sayısı): 1
Radyoizotopları: Yok

ALTIN
(AURUM)

Simgesi: Au
Grubu: 1B (Geçiş elementi)
Atom   numarası: 79
Bağıl   atom kütlesi: 196,9665
Oda   sıcaklığında: Katı
Erime   noktası: 1064,58°C
Kaynama   noktası: 2807°C
Yoğunluğu: 19,32 g/cc
Keşfi: Bilinmiyor
Atom   çapı: 1,79 Å
Elektronegatifliği: 2,54
Elektron   dizilimi: 1s22s2p63s2p6d104s2p6d10f145s2p6d106s1
Yükseltgenme   basamağı (sayısı): 3, 1
Radyoizotopları: Yok

UNUNUNYUM

Simgesi: Uuu
Grubu: 1B (Geçiş elementi – Transaktinid)
Atom   numarası: 111
Bağıl   atom kütlesi: 272
Oda   sıcaklığında: Bilinmiyor
Erime   noktası: Bilinmiyor
Kaynama   noktası: Bilinmiyor
Yoğunluğu: Bilinmiyor
Keşfi: 1994 – S.   Hofmann, V. Ninov, FP Hessberger, P. Armbruster, H. Folger, G. Münzenberg
Atom   çapı: Bilinmiyor
Elektronegatifliği: Bilinmiyor
Elektron   dizilimi: Bilinmiyor
Yükseltgenme   basamağı (sayısı): Bilinmiyor
Radyoizotopları: Yok

29. Bakır (Cu):
Bakırın en önemli kullanım alanı, elektrik-elektronik sanayidir. Elektrik iletkenliği çok yüksektir. Madeni para ve silah yapımında kullanılan metal alaşımlarının büyük çoğunluğu bakır içerir. Diğer alaşımları da, kuyumculukta ve bronz heykelciliğinde kullanılır. Pirinç ve bronz, bakır alaşımlarıdır. Tarımda, su yosunu öldürücü (algasit) olarak kullanılır. Şekerlerle yapılan analitik kimya testlerinde kullanılan Fehling çözeltisi gibi çeşitli bileşimler de bakır içerirler.

47. Gümüş (Ag):
En geniş kullanım alanı kuyumculuk ve gümüş işçiliğindedir. Ancak bu alanlarda kullanılan gümüş, %7,5 oranında bakır ya da başka bir metal içerir. Gümüş ayrıca, fotoğrafçılıkta çok geniş bir kullanıma sahiptir. Dişçilikte kullanılan alaşımların yapısında, lehim alaşımlarında, elektrik bağlantılarında, yüksek kapasiteli gümüş-çinko ve gümüş-kadmiyum pillerinde de gümüş kullanılır. Cam ya da metallerin üzeri gümüş boyayla kaplanarak, ayna üretilir. Yeni kaplanmış gümüş, görünür ışığın en iyi yansıtıcısıdır. Ancak, çok hızlı donuklaşır ve yansıtıcı özelliğinin büyük kısmını kaybeder. Morötesi (UV) ışık için zayıf bir yansıtıcıdır. Gümüş iyodit, bulutlara yağmur yağdırmak amacıyla kullanılır. Dünyada birçok ülke, madeni paraların yapımında da gümüş kullanmaktadır.

79. Altın (Au):
Madeni para yapımında, kuyumculukta, dekorasyonda ve diş hekimliğinde kullanılır. Durağan olması ve kızılötesi ışığı iyi yansıtması nedeniyle, uzay uydularında kaplama maddesi olarak kullanılır. Kolay işlenebilirliği nedeniyle, elektronik endüstrisinde de kullanımı vardır.


   


Bu konu www.okulevi.com tarafından 11:16 Pazartesi, Mart 12th, 2012 de Genel kategorisinde oluşturulmuştur. Bu konuyu sitenizde yayınlamak için RSS 2.0 yi tıklayın. Konu ile ilgili yorumlarınızı üyelik ve ücret gerekmeden aşağıdan yapabilirsiniz.

Cevap Yaz

Adresiniz