23rd Nisan 2012

Nasrettin Hoca’nın Çömlek Hesabı Fıkrası

Genel |


NASRETTİN HOCANIN ÇÖMLEKTE TAŞ HESABI
Takvimin ve saatin olmadığı dönemlerde insanlar zamanı güneş ve ay hareketlerine göre belirler, namaz saaatlarini, ibadetleri ve mevsimleri güneş ve ay durumuna göre düzenlerdi. Ramazan ayında orucun kaçıncı günü olduğunuda kişiler yine kendilerine göre pratik çözümler üretirlerdi.

Aylardan Onbir ayın sultanı mübarek ramazan ayında Nasrettin Hoca tuttuğu oruçları ve ramazan ayını takip edebilmek için kendine göre bir yol bulmuştu. Bu aya özel bir çömlek tutuyor, bu çömleğin içinede her gün bir tane taş atıyordu. Çömlekte biriken taşları sayarakta ramazan ayının kaçıncı gününde olduğunu bilebiliyordu. 

Hocanın bu durumunu bilen ahali ve arakdaşları bir ramazan ayında hocaya bir şaka yapmaya karar verirler ve içlerinden biri hocanın günlerini takip ettiği çömleğe hocanın attığı taşların büyüklüğünde epeyce bir taş atıp hocanın yanına gelirler ve…

— “Hocam bugün ramazan ayının yirmi dördümü? yirmi beşimi? biz karar veremedik. Hoca bilir dediler sana geldik.” derler.

Hoca:
— Gülümseyerek Olur tabi, şu bizim emektar çömleğe bi bakıvereyim hemen der ve çömleğin içindeki taşları saymaya gider.  Çömleği boşaltır ve taşları görünce gözlerişne inanamaz hoca ve hayretler içinde kalır. Hoca Başlar taşları saymaya… Sayar sayar ve tam 124  tane taş vardır. Kendi kendine “Allah Allah! Böyle şey olurmu hiç! der.
Sonrada içeri geçerek bekleyen ahaliye :

— Bugün Ramazan ayının altmış ikisi der. 

 Ahali :
— Aman Etmeyin Hocam! Olurmu hiç öyle şey, Hiç Ramazan ayı altmış iki çekermi ?

Hoca:
Siz gene şükretin, ben insaflı davrandım da yarısını söyledim.

Benim çömleğin hesabına kalsaydı bugün Ramazan’ın yüz yirmi dördü idi. der 🙂


   


Bu konu www.okulevi.com tarafından 09:31 Pazartesi, Nisan 23rd, 2012 de Genel kategorisinde oluşturulmuştur. Bu konuyu sitenizde yayınlamak için RSS 2.0 yi tıklayın. Konu ile ilgili yorumlarınızı üyelik ve ücret gerekmeden aşağıdan yapabilirsiniz.

Cevap Yaz

Adresiniz