16th Şubat 2012

Oğuz Kaan Destanı / Efsanesi

Genel |

OĞUZ KAAN (HUN) DESTANI GENİŞ ÖZETİ

 

Sıcak bi yaz akşamı Türk ulusunun şanını tüm dünyaya duyuran, yiğitlerin yiğidi Oğuz Kaan dünyaya gelmişti. Daha doğar doğmaz hem cinslerinden farklı olduğu apaçık ortadaydı. Ateşten bir ağız, gökyüzü renginde ve güzelliğinde bir yüz, simsiyah kaşlar ve gözler, altın sarısı saçları ile annesi Ay Hatundan dünyaya gelmişti Oğuz Kaan. Kırkını doldurur doldurmaz yürümeye başlaması, mama yerine yemek yemesi ve şarap içmesi beklide ileride yapacaklarının ufak bir göstergesiydi tüm dünyaya. Tanrını bir çok özellik bahşettiği Oğuz Kaan, kısa sürede serilip serpilerek türk kavimin de yiğit ve avcı biri haline gelecek, Aslanlarla güreş tutup, kurtlar ile arkadaşlık yapacaktı.

Oğuz Kaan yaşadığı bölgede kimsenin girmeye bile cesaret edemediği ormanda, gergedan avına çıkmıştı bir gün. İlk olarak korkunç gergedanı yakalamak için bir geyik avladı ve ağaca bağlayarak bir bekledi uzakta, beklerken dayanamayıp uykuya daldı oğuz ve uyandığında ağaçtaki geyiği gergedan çoktan almıştı bile, az sonra bir ayı avlayarak tekrar altın kemeriyle ağaca bağladı ve biraz ilerleyerek saklandı ve beklemeye başladı. Fakat beklerken tekrar uykuya yenik düştü Oğuz Kaan ve Gergedanın ayıyı kendisinin uyurken aldığını anladı ve bu sefer aynı ağaca diz çöküp oturarak bu sefer bizzat beklemeye başladı gergedanı. Saatler sonra gergedan göründü ve aralarında amansız bir mücadele başladı oğuz ile gergedan arasında.

 Oğuz Kaan, kılıç ve oku ile öldürdü ve başını kesti gergedanın ve ispatlamış oldu yiğitliğini bir kez daha halkına.

Sık sık Tanrıya şükreder ve yalvarırdı Oğuz Kaan, Kendisine ve halkına bahşettikleri için Gök Tanrıya el açardı hep. Yine böyle bir günde aniden gökten bir ışık kümesi belirdi ve içinden aniden bir güzel peri kızı beliriverdi. O kadar güzeldi ki peri kızı, tıpkı masallardaki gibi, Oğuz Kaan Gök Tanrıdan gelen bu hediyeyi çok beğendi ve evlendi peri kızıyla. Gel zaman git zaman 3 oğlu oldu Oğuz Kaan’ın peri kızından, çocuklarına Gün, Ay ve Yıldız isimlerini verdi Oğuz Kaan.

Oğuz Kaan avlanmaya ve savaşçı ruhunu bilemeye devam ediyordu sürekli, ailesi ve halkı için sürekli avlanmaya gidiyor güncelerce ve aylarca dönmüyordu. Yine böyle bir zamanda ormanda yolunu kaybetmiş bir şekilde yürürken bir ağacın kovunda bir kız ilişti gözüne, Gölün ortasında bir ağacın içinden çıkan bu kız adeta büyülemişti Oğuz Kaanı güzelliğiyle. Oğuz Kaan aşık oldu bu dünyalar güzeli ağaç kıza ve evlendi bu kızla oğuz Kaan.

Kendi bölgesi ve etrafına sığamayan oğuz Kaan, halkının önderi ve en sözü geçen lideriydi artık. Adamalarını dünyanın dört bir yanına gönderiyor, büyüklüğünün karşısında herkesten itaat ve sadakat bekliyordu. Sözü açık ve netti Oğuz Kaan’nın itaat edein yada ölün.

Pek çok ülke Oğuz Kaan’a altınlar ve hediyeler göndererek büyüklüğünü ve liderliğini kabul edip itaat ediyor, ve bu sayede Oğuz kanın gazabından kurtulmuş oluyorlardı. Lakin bir kral bu çağrıya uymadı ve oğuz Kaan’a başkaldırıda bulundu. Urum Kağan Oğuz Kaan’a itaat etmeyerek onu üzerine çekmeyi başarmıştı. Oğuz Kaan bu ülkeye sefer için tüm askerleriyle harekete geçti ve 40 gün boyunca karlı dağları, bataklık ormanlarını aşarak ilerledi. Son olarak bir dağ yamacında mola verdi oğuz kaan ve askerleri, Oğuz kaan çadırında dinlenmeye çekildi ve hava karardığında ansızın bir ışık belirdi oğuzun çadırında. İri yarı dev gibi bir kurt oğuzun yanı başında duruyordu geniş yeleleriyle birlikte. Kurt Oğuz Kaan’a Düşmanlarını ezmek, zafere ulaşmak istiyorsan ordunla birlikte beni takip et dedi. Oğuz Kaan hemen çadırını toplattı ve askerlerine emrederek kurdu takip etmeye başladılar. Epey bir yol gittikten sonra Kurdun önderliğinde Oğuz Türkleri Urum Hanın ordusu ile karşılaştılar ve günlerce süren bu kanlı savaşta Oğuz Kaan tıpkı kurdun söylediği gibi zafere ulaşmıştı. Bu zaferle Oğuzlar hem halklarını hem de topraklarını genişlettiler. Suriye, iran, Hindistan ve Barkan gibi pek şok ülkeyi kurt önderliğinde ele geçirdi Oğuz Kaan.

Bir zaman sonra oğuz Kaanın veziri bir rüya gördü, rüyasında bir altın yay ve üç tanede gümüşten ok vardı. Veziri Azam bu rüyasını Oğuz Kaana anlatınca Oğuz Kaan aniden ülkesini üç oğluna paylaştırması gerektiğini düşündü ve oğullarına eşit miktarda toprak vererek paylaştırdı. Bir zaman sonra Oğuzların toprakları o kadar genişledi ki dünyanın dört bir yanına Türkün adını duyurdular.


   


Bu konu www.okulevi.com tarafından 18:56 Perşembe, Şubat 16th, 2012 de Genel kategorisinde oluşturulmuştur. Bu konuyu sitenizde yayınlamak için RSS 2.0 yi tıklayın. Konu ile ilgili yorumlarınızı üyelik ve ücret gerekmeden aşağıdan yapabilirsiniz.

Cevap Yaz

Adresiniz