Online Alışveriş Sitesi Kurmak (E Ticaret Web Sitesi)

Merhabalar Okulevi.com kullanıcıları. Bu gün sizlere internet üzerinden bir ürün yada hizmet satışını nasıl yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz. Öncelikle genel E ticaret sistemi ülkemizde ne durumda, insanlar internetten nasıl alışveriş yapıyor? Hangi ödeme metotlarını kullanıyorlar, gibi bir çok konuya değineceğiz.

Ülkemizde şu anda internet üzerinden binlerce web sitesi yüzlerce ürün ve hizmeti kullanıcılarına satmaktadırlar. Bu işi çok büyük kurumsal firmalardan tutunda, kendi örgülerini internetten satan bir kişiye kadar düşünebilirsiniz. Biz burada büyük kurumsal firmaların ninternet alt yapılarından bahsetmeyeceğiz. Amacımız küçük ve orta ölçekli bir alışveriş sitesi kurmanızda sizlere yardımcı olmak.

Online alışveriş sitesi kurmada yol haritamızinternetten-alisveris-sitesi

1) İnternet sitemizde hangi ürün yada hizmetleri satacağız?

2) Profesyonel bir sitemi yoksa ücretsiz bir blog sistemimi kullansam daha iyi olur?

3) İnsanlardan sattığım ürünlerin ödemesini nasıl yapabilirim?

4) Sitemi yaptım, ancak siteme daha fazla kullanıcının ziyarette bulunmasını istiyorum

 

Yukarıdaki maddeler bizi online alışveriş sitesine götüren en önemli konuları kapsamaktadır. Şimdi bu maddeleri tek tek ele alalım.

İnternet Sitemizde hangi ürün yada hizmetlerin satışını yapacağız?

İnternet sitesi kurmadan yada kurdurmadan site üzerinde ne çaplı büyüklükte bir ürün yada hizmet yelpazesinin satışına karar vermeniz gerekmektedir. Şayet bir kaç ürün satışını düşünüyor, ve bu işe çok fazla para bağlamayı düşünmüyorum diyorsanız geniş çaplı bir online alışveriş sitesi yaptırmanıza hiç gerek yok. Günümüzde binlerce kişi kişisel internet sitelerinde kendi geliştirdikleri yada tedariğini sağladıkları ürünleri farklı ödeme yöntemleri ile kullanıcılarına sunmaktadırlar. Konunun daha açık anlaşılabilmesi için bir kaç örnek verecek olursak;

Profesyonel bir sitemi yoksa ücretsiz bir blog sistemimi kullansam daha iyi olur

Örneğin internet üzerinden şal ve eşarp satmak istiyorsunuz. bir adet domain (alan adı) satın aldınız ve bir host firmasıyla bu alan adını yayınlamaya başladınız. Burada World press bir hazır sistem üzerinden sitenizi kolayca tasarladınız. Kendi yaptığınız yada satın aldığınız eşarp ve şalları fotoğraflarını çekerek sitenize eklediniz. Fiyatlandırmada yaptıktan sonra banka hesap numaranızı sitenin ödeme seçeneği olarak belirlediniz. Banka hesap numarası seçeneği ile bir kullanıcının sizin ürününüzü beğenmesi ve yine site üzerinden size mesaj bırakması ile ödeme havalesini size yapıp, ardından ürününü alması şeklinde bir online alışveriş sitesini yaklaşık 50-250 TL arasında kurabilirsiniz. Burada müşteri ürününüzü görüyor ve almaya karar veriyor. Size site üzerinden kargo bilgisini gönderiyor ve havale yaptığına dair mesaj notunuda iletiyor. Sizde muhtemelen internet bankacılığından hesabınızı kontrol ettikten sonra kullanıcının verdiği adrese ürünü kargoluyorsunuz.

Daha profesyonel bir alışveriş sitesi kuracağım diyor olabilirsiniz. Örneğin benim bir takı tasarım dükkanım var. Vergi levham ve dükkanımda post cihazım var. Zaten bu ürünleri ben dükkanımda satıyorum diyorsanız size daha profesyonel ve sürekli teknik destek sağlayacak bir web tasarım firması gerekmektedir. Burda yapabileceğiniz bir yöntem de internette onlarcasını bulabileceğiniz mesela senelik 500 TL den bu hizmeti verek firmaları göreceksiniz. Şayet firmanın referanslarına bakıp size uygun bir internet sitesini yaptırabilrsiniz. Onların kullandığı sistem zaten kendi geliştirdikleri hazır bir sistem olduğu için çok kısa sürede sitenize kavuşabilirsiniz. Burada ücretler koyacağınız ürün çeşidine, web masterlar tarafından sağlanacak hizmete kadar bir çok faktörün etkisi altındadır. İnternetten bu firmalardan bir tane buldunuz ve referanslarına da bakarak sitem üzerinde kara verdiniz. ama bunlardan önce bankanızla sanal post cihazı konusunda kesinlikle konuşmanızı öneririz. Şayet çoğu bankalar profesyonel olmayan yada bazı ürün yada hizmet satışlarına sanal post cihazı vermemektedirler. hepsiburada.com tarzı bir sistemi bu yöntemle bu internet sağlayıcılarından kolayca yaptırabilirsiniz. Ancak dediğimiz gibi sanal post almak oldukça meşakkatli bir süreçtir.,

İnsanlardan sattığım ürünlerin ödemesini nasıl yapabilirim?

Bir adet internet siteniz var ve siz de bu sistem üzerinden insanlara ürün yada hizmet satmak istiyorsunuz. En önemli konu bu ürün yada hizmetin bedelini kullacınızdan nasıl tahsil edeceksiniz. Burada ilk ve en sağlam yöntem Sanal post sistemidir. Yani insanlar sizin sitenize girip, kredi kartları ile alışveriş yapabilmelidir. Bunun için bir defa internet sitenizin olması yetmez. Bir tüzel kişilik yada vergi levhası gerekmektedir. Ayrıca sitenizin sanal post cihazına entegre edilebilmesi yani yazılım alt yapısının yeterli olması gerekmektedir. Tabi birde banka tarafından sizin yada firmanızın banka sanal post kriterlerine uygun olması gerekmektedir. Şimdiden ben vaz geçtim arkadaş dediğinizi duyar gibiyim. Fakat insanlara hesap numaranızı verip ürününüzü bu yöntemle de satabilirsiniz. Günümüzde yüzlerce internet sitesi bu yöntemle para kazanmakta, sayılarıda her geçen gün artmaktadır.

Bir farklı ödeme metodu da Paypal’dır. Paypal uluslar arası bir para taşıma sistemidir diyebiliriz. İnsanlar sitenize girer, ürününüzü beğenir ve alamaya karar verir. Sizin site üzerine entegre edeceğiniz ufak bir paypal yazılım kodu ile insanlar ödeme olarak bu sistemi kullanarak kredi kartından alışverişlerini tamamlayabilirler. Tabi sistem bu kadar kolay değil, alışveriş yapacak  olan kullanıcı öncelikle paypal’a üye olması gerekmektedir. Dünyada ve ülkemizde paypal üyelikleri her geçen gün artış gösterse de bu yöntem de tıpkı kullanıcılara hesap numarası verip alışverişlerini bu şekilde yapmalarını istemek gibidir. Ancak bu yöntemde ülkemizde en sık kullanılan online ödeme alma yöntemlerinden biridir.

 

Sitemi yaptım, ancak siteme daha fazla kullanıcının ziyarette bulunmasını istiyorum

Sitemizi yaptık ve ürünlerimizi listeledik. Artık müşteri beklemeye başladık. Sitenize kullanıcı çekmek ve satışlarınızı artırmak istiyorsunuz, bunun için para kullanacaksanız size google ve facebook’ a reklam vermenizi öneriyoruz. Örneğin google’ye vereceğiniz reklam sitenizde sattığınız ürünler ile alakalı ve bu ürünleri satın alacak müşteri portföyüne göre seçimler yapabiliyor, bir adım öteye geçebiliyorsunuz.

Benim param yok, google ve faceye para veremem arkadaş diyorsanız size bazı önemli tavsiyelerde bulunabiliriz.

– Sitenizde mutlaka facebook ve twitter eklentileri olmalıdır. Yani kullanıcılar sitenizdeki bir ürünü face’den beğenebilmelidir.

– Sitenizde sattığınız ürünle alakalı özgün yani kendinizin bizzat yazacağı açıklama ve cümleler olmalıdır.

– Online alışveriş sitenizde sattığınız ürünler ile ilgili anahtar kelimeler yer almalıdır. Örneğin Takı tasarım dükkanı açmış iseniz bazı anahtar kelimeler; takı tasarım, küpe, yüzük, bilezik, ucu takı tasarım vb gibi

E-Ticaret Sistemi | 0 Comments