14th Şubat 2012

Satuk Buğra Han Destanı / Efsanesi

Genel |

SATUK BUĞRA HAN DESTANI GENİŞ ÖZETİ

 

Binlerce yıl evvel Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV) atı Burak’ın sırtında göğe yükselerek Mirac Gecesinde kendinden önceki Peygamberleri görür ve bunlar arasından birini tanıyamaz ve Cebaril’ kim olduğunu sorar bu kişinin. Cebrail de Peygamber Efendimize bu peygamber değildir. Bu sizin ölümünüzden 300 yıl sonra gelecek  ve Türkistan’da islamı yayacak Abdülkerim Satuk Buğra Han’dır.

O günden sonra Peygamber Efendimiz Satuk Buğra için dua edip, İslam yolunda başarısını yüce Allah’tan diledi.

Gel zaman git zaman Türkistanda bir kış gecesi kaşgar sultanının oğlu olarak dünyaya geldi Satuk Buğra Han, Satuk Buğra Hanın doğumunda mevsim kış olduğu halde bahçeler, çayırlar çiçeklerle örtülmüştü. Falcılar bu çocuğun büyüyünce müslüman olacağını söyleyerek öldürülmesini isterler. Satuk Buğra Hanı, annesi : ” Müslüman olduğu zaman öldürürsünüz.” diyerek ölümden kurtarır.

Satuk Buğra Han 12 yaşında arkadaşlarıyla birlikte ava çıkmağa başlar. Avda oldukları günlerden birinde kaçan bir tavşanın arkasından hızla koşarken arkadaşlarından uzaklaşır. Kaçan tavşan durur ve bir ihtiyar insan görünümü kazanır. Satuk Buğra Han’ın sonradan Hızır olduğunu anladığı bu yaşlı kişi ona Müslüman olmasını öğütler ve islâmiyeti anlatır. Satuk Buğra, Kaşgar hükümdarı olan amcasından islâmiyeti kabul etmesini ister.

Kaşgar Hanı, müslüman olmayacağını söyler. Satuk Buğra Han’ın işaretiyle yer yarılır ve hükümdar toprağa gömülür. Satuk Buğra Han hükümdar olur ve bütün Türk ülkeleri onun idaresinde islâmiyeti kabul ederler. Satuk Buğra Han, ömrünü müslümanlığı yaymak için mücadele ile geçirmiştir. Menkabelere göre Satuk Buğra Han’ın düşmana uzatıldığında kırk adım uzayan bir kılıcı varmış ve savaşırken etrafına ateşler saçıyormuş. 96 yaşında Tanrıdan davet almış bu sebeble Kaşgar’a dönmüş ve hastalanarak burada ölmüştür.

 


   


Bu konu www.okulevi.com tarafından 19:37 Salı, Şubat 14th, 2012 de Genel kategorisinde oluşturulmuştur. Bu konuyu sitenizde yayınlamak için RSS 2.0 yi tıklayın. Konu ile ilgili yorumlarınızı üyelik ve ücret gerekmeden aşağıdan yapabilirsiniz.

Cevap Yaz

Adresiniz